З неї можна було писати ікони: 8 вересня народилася видатна українська актриса, чиє ім’я носить понівечена вулиця Харкова — ГХ

З неї можна було писати ікони: 8 вересня народилася видатна українська актриса, чиє ім’я носить понівечена вулиця Харкова (фото) 416 08 вересня 2024 10:40 Люди, які створювали історію міста.

З неї можна було писати ікони — красуня с великими блакитними очима та струнким станом, а говорила вона, наче співала… Пам’ятаємо! Цього дня, 8 вересня, в 1898 році народилася видатна українка — Наталія Ужвій. Знаменита українська актриса XX століття, кілька років працювала на харківській сцені.

Перша професія Ужвій – сільської вчительки.

З 1918 року Ужвій почала працювати у театрах.

З 1926 року – провідна актриса театру «Березіль» у Харкові (з 1935 року – Харківський український драматичний театр імені Т. Шевченка).

Наталію Ужвій скульптор Манізер увічнив у образі Катерини під час створення знаменитого пам’ятника Тарасу Шевченку, який було встановлено у Харкові 1935 року. Цей образ можна віднести і до її всесвітньо визнаної ролі у фільмі «Райдуга».

У 1936 року вона повернулася до Києва.

З 1926 року знімалася у кіно. У фільмографії актриси – 26 стрічок: «Райдуга», «Украдене щастя», «Кармелюк», «Тарас Шевченко», «Пора жовтого листя», «Земля», «Прометей»… Але попри все, улюбленою мистецькою територією актриси був театр, де вона почувалася природно й щиро відкривала свою душу, талант і майстерність…

Особисте життя актриси склалося вкрай драматично: двох братів і чоловіка було засуджено як «ворогів народу» і розстріляно в 1939 році. Єдиний син Михайло помер від менінгіту у 24 роки.
Пішла з життя видатна українка 22 липня (по іншим данним 29 липня) 1986 року.

Похована на Байковому кладовищі в Києві.

За свої 88 років вона зіграла понад 200 ролей у театрі і знялася в понад 20 кінофільмах.

«Я завжди відчував її підтримку, що дуже важливо для молодого артиста. А на гастролях “Дяді Вані”, коли вона виходила, зал вставав і скандував: “Ужвій! Ужвій!”. В “Украденому щасті” вона грала з Бучмою і Добровольським. І коли цей же спектакль, але вже з молодими артистами поставив Сергій Данченко, Наталя Михайлівна зробила мені комплімент за роль Миколи: “Ви граєте то князя Мишкіна, то Ісуса Христа!”. Я падав перед нею на коліна і цілував руку. Що може бути вище такого визнання!» — згадував про неї Богдан Сільвестрович Ступка.

Іменем Наталії Ужвій названо вулицю у Харкові, яку російська терористична армія майже зруйнувала з перших днів війни (докладніше в новині GX). Більше фото та відео у пості на фейсбук-сторінці GX. 

Читайте також: На Харківщині ворог атакує за підтримки авіації: де українські воїни стримують окупантів на ранок 9 вересня

Понівеченим серцем Північної Салтівки можна назвати шістнадцятиповерхівку на вулиці Наталії Ужвій, 82, яку побачив увесь світ. 

Напередодні війни у бібліотеці, що розміщена в цій шістнадцятиповерхівці, відбулася перша виставка робіт відважної художниці Олександри Суфіянової. Роботи було втрачено, але згодом відновлено небайдужими людьми, а ще декілька картин виліли і постали з попелу… І саму Північну Салтівку наразі відновлюють будівельники, волонтери та її мешканці…

«Українську культуру тепер можна вивчати по зруйнованим будинкам у Харкові…» — так пророче написав Чистилін Володимир.

Фото та матеріал: Наталія Бойченко, GX, Володимир Чистилін, відкриті джерела

Источник