В Україні з’явиться держстандарт соціально-психологічної реабілітації осіб з ігровою залежністю

8 грудня 2023 року в агенції Укрінформ відбувся круглий стіл  «Обговорення соціальної послуги з соціально-психологічної реабілітації осіб з ігровою залежністю», ініційований  ГС «Центр відповідальної гри» (RGC).

Участь в події взяли представники Мінcоцполітики, МОЗ в особі державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України», НССУ та державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України», КРАІЛ, місцевих органів; закладів, які спеціалізуються на наданні допомоги особам з ігровою залежністю — клініки МЕДЛЮКС, клініки «АТОС», клініки REHAB, центру адиктології «New Life», Центру відновної та психосоматичної медицини «RECOVERY», Міжнародної антинаркотичної асоціації, КНП КМНКЛ «Соціотерапія» тощо, — а також науковці, лікарі-психіатри, психологи, юристи та інші зацікавлені особи, які переймаються проблематикою ігрової залежності.

Організатори азартних ігор на заході були представлені компанією FAVBET — головним меценатом проєкту, що вже понад рік послідовно підтримує всі його етапи: від першого національного дослідження ігрової залежності до практичного втілення рекомендацій за його підсумками.

В ході обговорення представниця FAVBET Ксенія Тюрікова наголосила, що патронат нового проєкту — продовження системних зусиль компанії зі створення екосистеми соціально відповідального бізнесу в гральному сегменті: «Вже зараз ініціатива Центру відповідальної гри та МОЗ України дало відчутний поштовх для пошуку нових форматів допомоги тим категоріям осіб, які потребують підтримки на шляху до подолання ігрової залежності. Наступний важливий крок — зробити так, щоб послуги соціально-психологічної реабілітації почали жити на практичному рівні, а їхні потенційні користувачі чітко розуміли, де та як вони можуть їх отримати».

Юрій Юрчук,  Ксенія Тюрікова, Константин Аймедов 

Саме про практичний аспект реалізації Державного стандарту щодо соціально-психологічної реабілітації осіб з ігровою залежністю під час круглого столу говорила очільниця RGC Ольга Ісаєва. Вона відзначила, що для ефективного функціонування системи надання соціальної послуги людям, залежним від азартних ігор, важливо налагодити комунікацію між відповідними державними інституціями, організаторами азартних ігор, а також безпосередньо надавачами соціальної послуги.

Ольга Ісаєва

Представниця державного регулятора у сфері організації та проведення азартних ігор пані Христина Дутка повідомила, що КРАІЛ вітає впровадження подібного державного стандарту, адже так державний орган зможе пропонувати гравцям відповідні послуги та мінімізувати прояви ігрової залежності.

Христина Дутка 

Інші учасники також підтримали розроблення соціального стандарту й висловили рекомендації щодо його повноцінного функціонування.

Так, Ірина Іванчук з Центру громадського здоров’я МОЗ України наголосила на необхідності розмежування сфер впливу, компетенцій медичних або соціальних сервісів, щоб мати можливість розрізняти, де надається соціальна послуга, а де — медична.

Професор, доктор психологічних наук, керівник реабілітаційних програм клініки «АТОС» Сергій Болтівець, наголосив, що метою надання цієї послуги є збереження життя людини, тому у суспільстві має бути сформована готовність для одержання психологічної, психотерапевтичної, або медичної допомоги.

На важливий аспект щодо подолання ігрової залежності звернув увагу керівник Центру адиктології «New Life» Ярослав Гарнога, який зазначив, що 95% гравців з України розглядає гру як заробіток і є потреба в тому, щоби про те, що гра  — це не заробіток, розповідали на державному рівні.

Ярослав Гарнога, Сергій Болтівець 

Олександр Ніжельський, Ірина Тарасюк, Сергій Шум, Любомир Питель

Проєкт державного стандарту щодо надання послуги з соціально-психологічної реабілітації осіб з ігровою залежністю буде оприлюднений на сторінці RGC у Фейсбуці і долучитися до розроблення цього соціально-важливого документу зможе кожна зацікавлена особа.

УЧАСТЬ В АЗАРТНИХ ІГРАХ МОЖЕ ВИКЛИКАТИ ІГРОВУ ЗАЛЕЖНІСТЬ. ДОТРИМУЙТЕСЯ ПРАВИЛ (ПРИНЦИПІВ) ВІДПОВІДАЛЬНОЇ ГРИ.