В містичний день в Харкові стартував чуттєвий проєкт (фото, відео) 332 14 вересня 2024 10:40 З 13 по 17 вересня 2024 року, вперше за час повномасштабного вторгнення рф, в Україні відбудеться ювілейний, десятий, фестиваль «Арфові Барви».
Захід стартував саме в Харкові, де і народилася ідея проєкту. З перших днів існування фестиваль збирає поціновувачів гри на арфі і не тільки…
Дата першого виступу припала на містичну дату — п’ятницю 13-те. Захід і справді був містичним, адже в кульмінаційний момент під час виконання фінального твору, «Ніч яка місячна» в аранжуванні композитора Їржі Тртіка (Чехія), наче від болю за війну сучасну, гучним вибухом розірвалася струна арфи. Але це не завадило справжнім майстрам дограти композицію під вибух оплесків глядача.
Квіти і подяку за чуттєву музику отримали виконавці та організатори заходу.
Кажуть, арфа – то душа поета… А ви знали? Більшість дослідників старої музики вважає Єгипет батьківщиною арфи. Але з ними сперечаються греки, адже саме на арфі грав Орфей — син річкового бога, фракійського царя Еагра (за іншими міфами — Аполлона), та музи Калліопи. Орфей довів, що цей інструмент чарами своєї музики може повернути душу до життя… Саме це відбувалося на відкриті Х фестивалю «Арфові Барви» (у рамках проєкту B.R.A.N.D. New за підтримки «Креативної Європи»).
Чуттєві композиції лунали у виконанні Лариси Клевцової (арфа), Веронікі Лемішенко (арфа) та Станіслава Калініна (рояль). Їх гру доповнювали цікаві розповіді про авторів музичних творів і самі композиції від ведедучої заходу Ольги Губко.
Приємно було особисто побачити на виступі й Євгена Андрєєва — талановитого музиканта, який створював аранжування для акустичних інструментів та звукової доріжки творів.
Цього вечора лунали: фантазія «Ой у вишневому саду» (Діана Шпильова), соната C-major, 1частина (Максим Березовський (ар. М. Топоровський)), Catrin Finch Hiraeth, «Harp’n’voice» (Євген Андрєєв, для арфи та звукової доріжки), Philip Glass Metamorphosis Two, Етюд (Сергій Борткевич), Ноктюрн (Валерій Антонюк), «Ніч яка місячна» (Jiri Trtik, в аранжуванні для акустичних інструментів та звукової доріжки).
Останній твір став найчуттєвішим… Біль сучасної реальності рве струни арфи, коли музика лунає під вий сирен…
«Я обрав для аранжування мелодію «Ніч яка місячна», тому що це проста і водночас наповнена змістом пісня про любов. Я висловлюю свою підтримку Україні у часи війни цим музичним посланням про людяність, любов та небайдужість», — наголосив Іржи Тртік.
До речі, ця композиція чеського композитора Іржи Тртіка була написана раніше і виконувалася наживо в Празі.
Наступні заходи фестивалю заплановано провести в Києві та Львові.
Дякуємо за підтримку і чуттєву музику! Чекаємо на нові зустрічі в вільній та мирній Україні!
Окрема дяка за волонтерську підтримку воїнів ЗСУ!
Разом ми сильні! Україна переможе! І ми ще почуємо ноти премоги зіграні на арфі!
Детальний розклад, квитки та подробиці про учасників на офіційній сторінці фестивалю «Арфові Барви» (за посиланням).
До речі, новинний портал GX майже з перших кроків слідкує за яскравим дійством (докладніше в новинах GX).
Ми пам’ятаємо, як чуттєво завершився ІІ фестиваль і Вероніка Лемішенко запросила усіх чекати на нові зустрічі…
Отож бо до зустрічі на найкращих та найбезпечніших майданчиках України!
Довідка. “Арфові Барви” — це міжнародний арфовий проект заснований у Харкові, Україна. Проект містить у собі конкурс, фестиваль, майстер-класи, концерти та інші музичні заходи.Читайте також: Казка для дітей та дорослих в дарунок від харківських артистів. ХТДЮ відкриває новий сезон (фото, відео)
Конкурс проводиться у різних вікових категоріях – від юних початківців до професійних арфістів.
У репертуарі – твори композиторів різних періодів*. Обов’язковими є твори українських авторів у кожній з вікових категорій.
Конкурс проводиться у два тури, фінал супроводжується оркестром*.
Майстер-класи мають два напрямки — робота з сольними творами та з оркестровими партіями. Уроки є відкритими для усіх бажаючих арфістів незалежно від того, беруть вони участь у конкурсі чи є учасниками інших заходів проекту “Арфові Барви”.
Концерти арфової музики є обов’язковою та найбільш важливою частиною “Арфових Барв”. Саме ці концерти дають змогу молодим арфістам показати себе, послухати інших учасників, розширити свої знання арфового репертуару, знайти нових друзів. До цього проекту належать і сольні концерти досвідчених виконавців, і загальні концерти юних учасників.
Арфа та орган – постійний абонемент Вероніки Лемішенко (арфа) та Станіслава Калініна (орган). Музиканти представляють слухачам як оригінальні твори, так і власні редакціі, створені спеціально для цього абонементу.
Концерт з оркестром – найбільш масштабний захід «Арфових Барв». Симфонічний оркестр Харківської обласної філармонії під керівництвом маестро Юрія Янка супроводжує фінал конкурсу та Гала-концерти фестивалів.
З архіву. Ідея започаткування проекту належала двом арфісткам, харків’янкам — Вероніці Лемішенко та Ларисі Клєвцовій. Ця ідея стала реальністю завдяки підтримці Валерія Алтухова – директора Харківської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату та Юрія Янка – директора та художнього керівника Харківської обласної філармонії.
У 2006 році було проведено Перший відкритий конкурс арфістів, а до 2014 року сформувався багатонапрямковий проект, що вже мав власне ім’я – “Арфові Барви”. У 2017 році в рамках проекту відбувся I Міжнародний арфовий конкурс «Арфові Барви», заявки на участь у якому було надіслано з 9 країн світу.
* Крім категорії “Дебют” та I категорії
Фото, відео та матеріал: організаторів фестивалю, GX, Наталія Бойченко
Оставить комментарий