Трудові відносини в умовах воєнного стану: в Куп’янську почали укладати колективні договори

На території Куп’янської міської територіальної громади розпочато двомісячник з укладання колективних договорів у 2023 році.

Про це повідомили в Куп’янській міській військовій адміністрації, передає «Слобідський край».

Управління праці та соціального захисту населення Куп’янської міської ради звертає увагу роботодавців, голів профспілок та представників трудових колективів

Колективні угоди та колективні договори як акти соціального діалогу набувають особливого значення в умовах воєнного стану, оскільки є одним із видів колективного захисту трудових, соціальних і економічних прав та інтересів працівників як форми захисту, фіксують досягнуті спільні домовленості, узгоджені рішення між сторонами соціального діалогу.

Воєнний стан вніс свої корективи у чинне законодавство у сфері колективно-договірного регулювання

Відповідно до Закону України від 12 травня 2022 року № 2253-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників» внесено зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до Кодексу законів про працю України, Господарського кодексу України, Законів України: «Про колективні договори і угоди», «Про соціальний діалог в Україні», «Про зайнятість населення» щодо посилення захисту прав працівників, а саме у сфері колективно-договірного регулювання передбачено:

— можливість укладення колективного договору фізичною особою, яка використовує найману працю;

— обов’язок роботодавця ознайомлювати працівників з текстом колективного договору, змінами і доповненнями до нього, забезпечити безперешкодний доступ до тексту договору, можливість його копіювати та інформувати про його укладення і внесені зміни безпосередньо зацікавлених у цьому суб’єктів;

— покарання винних у ненаданні працівнику інформації про деталі колективного договору чи нові поправки штрафом, вони також несуть дисциплінарну відповідальність;

— поширення дії галузевої угоди на всіх роботодавців відповідної галузі (приналежність до галузі визначатиметься відповідно до коду основної економічної діяльності. Поширити колективну угоду може Мінекономрозвитку, однією з умов розповсюдження дії угоди є її укладення центральним органом виконавчої влади як однією зі сторін);

— встановлення строку дії умов колдоговору не менше одного року в разі реорганізації, зміни власника юридичної особи, відокремленого структурного підрозділу юридичної особи, тобто строк дії чинного колективного договору приведено у відповідність до норм Директиви Ради 2001/23/ЄС про наближення законів держав-членів, що стосуються охорони прав працівників у разі зміни власника підприємства, бізнесу чи їх частини.

Відповідно до Закону України «Про колективні договори і угоди» пріоритетне право на ведення переговорів та укладення колективних договорів і угод надано профспілкам.

З 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якою було внесено ряд змін до розрахунку і призначення допомог за лікарняними.

1 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду – відтепер саме ПФУ є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. ФССУ перебуває в процесі припинення.

Умови здійснення виплат за лікарняними працівникам не змінились. Оплата лікарняних здійснюється роботодавцем, як це було і раніше – 5 днів коштом власних коштів, починаючи з шостого дня – за рахунок страхових коштів. У випадку лікарняних внаслідок нещасного випадку на виробництві – з 18 дня.

Відповідно до Закону України від 16 листопада 2022 року № 2759-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)» Кодекс законів про працю України доповнено статтею 2-2 «Заборона мобінгу (цькування)».

Відповідно до статей 7 та 8 Закону України від 3 листопада 2022 року №2710-ІХ «Про державний бюджет України на 2023 рік» установлено місячні розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 2684 грн та мінімальної заробітної плати – 6700 грн.

Протягом 2023 року мінімальна заробітна плата залишатиметься на рівні 6700 грн (у місячному розмірі) і 40,46 грн (у погодинному розмірі). Цей показник набув чинності 1 жовтня 2022 року і через складну економічну ситуацію, що сталась у державі внаслідок агресії рф проти України та завданих війною збитків, додаткового підвищення мінімальної зарплати у 2023 році не передбачається.

Також відповідно до Закону України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX «Про Державний бюджет на 2023 рік» протягом поточного року індексація грошових доходів населення не здійснюватиметься. Норма запрацювала з 1 січня 2023 року, а отже, з цього дня індексація заробітної плати не проводиться.

Через те, що індексація скасована прямим положенням Закону, впродовж поточного року не здійснюватиметься також індексація доходів, право на яку виникло до 2023 року.

Крім вищевказаних законодавчих норм, передбачити в колективних договорах зобов’язань щодо питань:

— умов та охорони праці;

— соціального захисту працюючих;

— діяльності профспілкової організації;

— рівності прав та можливостей жінок і чоловіків на підприємстві;

— впровадження в трудовому колективі політики, сприятливої для поєднання робочих і сімейних обов’язків, захисту материнства та батьківства;

— соціального діалогу.

Управління праці та соціального захисту населення Куп’янської міської ради нагадує, що повідомна реєстрація колективних договорів, змін та доповнень до них проводиться в робочі дні: понеділок – п’ятниця з 08:00 до 16:00.

Сторонам договору для проведення повідомної реєстрації необхідно подати один екземпляр документа разом із супровідним листом, в одному з таких варіантів:

— паперовий документ з прошитими та пронумерованими сторінками;

— оригінал електронного документа із кваліфікованими цифровими підписами;

— електронна копія оригіналу паперового документа (фотокопія), засвідчена кваліфікованим електронним підписом.

У період військових дії на території Куп’янської міської громади приймання документів може здійснюватися дистанційно на електронну адресу: [email protected]

Нагадаємо, українські військові не виключають, що російські загарбники можуть знову піти в наступ на Харків та Куп’янськ. Однак ЗСУ відстежують дії противника та, якщо атака все ж таки відбудеться – готові до відповіді. 

Минулого тижня в Куп’янському районі фахівці АТ «Харківобленерго» відновили електропостачання в чотирьох деокупованих селах – Колодязне, Обухівка, Новоужвинівка та Нововасилівка.

Нагадаємо також, що нещодавно Куп’янська громада Харківської області вчергове отримала гуманітарну допомогу від Міжнародного благодійного фонду «AICM».

Про головні новини Куп’янськ та інших населених пунктів громади читайте на нашому сайті.

Джерело