Історичні постаті в житті Харкова: 14 грудня місто згадує двох митців (фото) 77 14 грудня 2024 18:40 «Нехай Україна у щасті буя, у тім нагорода і втіха моя», — саме ці слова з поеми «Morituri» Михайла Старицького стали змістом таблички жовто-блакитного кольору на його могилі.
Пам’ятаємо! Цього дня, 14 грудня, 1840 року народився Михайло Старицький — український письменник, драматург, актор, театральний режисер. Один із найвідоміших студентів Харківського університету.
Навчався у гімназії у Полтаві. Продовжив навчання в університетах Харкова та Києва.
У 1871 році оселився в Києві. Увійшов у творчу співпрацю з Миколою Лисенком — вони спільно організували «Товариство українських сценічних акторів». Старицький записував народні пісні, які потім видавав у обробці Миколи Лисенка, писав лібрето до Лисенкових опер («Гаркуша», «Чорноморці», «Різдвяна ніч», «Тарас Бульба», «Утоплена»).
З 1883 року очолював і фінансово підтримував трупу корифеїв, пізніше заснував нову з молодих акторів.
У 1895 році митець залишив театральну діяльність і цілком віддався літературній творчості.
Найвідоміші п’єси Старицького: «Різдвяна ніч», «Утоплена», «Сорочинський ярмарок», «Тарас Бульба», «Циганка Аза», «Чорноморці», «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «За двома зайцями».
Помер Михайло Старицький від серцевої недуги в Києві 27 квітня 1904 року. Похований на Байковому кладовищі.
1948 року на могилі був залізний (простий, трубчастий) хрест, пофарбований у блакитний колір і на ньому була табличка жовто-блакитного кольору з написом «Нехай Україна у щасті буя, у тім нагорода і втіха моя» із поеми «Morituri».
Читайте також: Погиб с камерой, фиксируя преступления российских оккупантов. В Харькове нашли мертвым оператора
14 грудня, 1931 року у Харкові народився Анатолій Петрицький (на фото — крайній праворуч) — відомий, режисер та оператор.
Був оператором картини, яка отримала Оскар (1969 року). Після закінчення школи в Києві Анатолій Петрицький вступив на операторський факультет вишу, який закінчив у 1955 році. Працював оператором-постановником. Режисер фільмів: 1956 — «Ілля Муромець», 1984 — «Талісман кохання», 1987 — «Причали». Був оператором багатьох знаменитих картин. Найулюбленішим фільмом, за власним зізнанням оператора був «Міміно» Георгія Данелії.
Оставить комментарий