Як Мереф’янська громада оговтується після ракетних ударів

Мереф’янська громада Харківської області знаходиться в умовному тилу відносно лінії фронту, однак ворожі ракети долітають і сюди. Російські «подарунки» залишають після себе не тільки кількаметрові вирви, а й зруйновані житлові будинки, будівлі критичної інфраструктури, приватні підприємства, і найстрашніше – забирають життя людей. «Слобідський край» дізнався, як місцева влада, волонтери та жителі долають ці наслідки війни та разом працюють на майбутню перемогу.

Оперативний зв’язок з кожним жителем громади

Мереф’янська міська рада з першого дня вторгнення взяла на себе дві головні функції – заспокоїти місцевих жителів та, наскільки це можливо, підготувати їх до різних сценаріїв розвитку подій. У соціальних мережах міськрада робила оголошення про роботу сирен повітряної тривоги, а на випадок обстрілів публікувала перелік укриттів у самій Мерефі та навколишніх населених пунктах громади з розрахунком максимальної місткості.

Ще влітку 2021 року Мереф’янська ТГ приєдналася до ініціативи Міністерства цифрової трансформації та західних партнерів для впровадження нового інструменту комунікації громад та їх жителів. Було створено муніципальний чат-бот «Свої» для месенджерів Telegram та Viber. У цьому чат-боті можна отримати консультації щодо послуг, записатися до електронної черги, написати звернення, оцінити роботу держустанов, голосувати за петиції тощо. Після 24 лютого чат-бот став головним засобом донесення інформації про війну жителям Мереф’янської громади.

– Ми робимо все можливе для того, щоб у цей непростий час забезпечити життєдіяльність нашої громади, але нам дуже потрібно розуміти, що ми маємо оперативний зв’язок з кожним та кожною з вас, – закликали таким чином мешканців Мерефи та околиць до приєднання до чат-бота «Свої».

Після оголошення Указом Президента України загальної мобілізації для оборони держави міська рада у Мерефі організувала цілодобовий пункт збору військовозобов’язаних у Центрі надання адміністративних послуг і закликала мешканців, які здатні виконувати свій військовий обов’язок, та добровольців невідкладно з’явитися там. Усіх інших попросили підтримати мобілізованих та допомогти зібрати їм запаси їжі з товарів довготривалого вжитку.

Через багато спекуляцій та відвертих фейків, які поширювалися щодо втечі адміністрації та міського голови зокрема, 28 лютого Веніамін Сітов виклав своє звернення до мешканців громади, підкріпивши його фотографією, зробленою у Мереф’янському ЦНАПі.

– Я та моя команда постійно на зв’язку. Якщо Ви нас не бачите – це не означає, що ми покинули територію громади. Ми цілодобово чергуємо в Центрі надання адміністративних послуг, – написав тоді Веніамін Сітов.

Перший авіаналіт

Вперше громада постраждала ввечері 2 березня. Тоді на село Яковлівка було здійснено авіаційний наліт, внаслідок якого постраждали адміністративна будівля сільської ради, а також школа, де вибило вікна та повністю зруйновано дах. Дитячий садок, сільський клуб та місцевий магазин також були фактично знищені. Крім того, пошкоджено понад 100 приватних будинків місцевих жителів. Однак головна втрата – це загибель чотирьох мешканців та поранення 11 людей. Серед поранених – семеро дітей віком від трьох до 14 років.

Усього в Яковлівці проживало 600 жителів, а поруч не було ані військової частини, ані стратегічних об’єктів. Староста села Тетяна Анголова за весь час з початку російського вторгнення докладала всіх зусиль, щоб евакуювати цивільних, доставити гуманітарну допомогу та врятувати населений пункт.

Через 15 днів стався другий удар по Мереф’янській громаді. Цього разу до міста прилетіло дві ракети. Одна з них повністю зруйнувала Будинок культури, друга – найбільшу школу.

20 березня через загострення обстрілів у місті організували безплатну евакуацію до Литви мам з неповнолітніми дітьми та дітей без батьків. Автобус відправлявся з Мерефи до Львова, там уже була пересадка на литовський транспорт.

17 травня приблизно о 5-й ранку російські війська обстріляли вже саму Мерефу. Вони пошкодили понад 30 будинків, високовольтну лінію електропередач та декілька автомобілів.

23 травня о 23:30 на територію громади прилетіли три ворожі ракети. Одну з них збила система протиповітряної оборони, дві влучили в об’єкт критичної інфраструктури та житлові будинки. У понад 30 домівках повилітали вікна та пошкодило дахи. 24 травня у частині Мерефи не було світла, ремонтні бригади старанно працювали над відновленням електропостачання.

Вирви від снарядів в 11 метрів

27 та 28 травня російські окупанти здійснили поспіль ще два обстріли. Три ракети було запущено 27 травня, дві – в ніч на 28 травня. Жертв не було, однак снаряди влучили в приватну станцію, що виробляла електроенергію від сонячного світла. Внаслідок обстрілу електростанція була фактично знищена. На місцях ударів утворилися вирви приблизно 11 метрів у діаметрі та шість метрів завглибшки. Частково вціліли деякі панелі та трансформатори, але сама станція повністю вийшла з ладу.

Удари по сонячних панелях завдавалися ракетами типу «Іскандер», які запускали з боку російського бєлгорода.

Електростанцію звели на колишньому сміттєзвалищі за кредитні гроші. Власники викупили та своїми силами очистили територію від сміття і бруду. Усього станція пропрацювала приблизно півтора року.

Наразі у Мереф’янській міській раді повідомили про те, що на цій приватній електростанції проводяться ремонтні роботи задля повного відновлення її функціонування.

Цілеспрямований обстріл заводу

1 серпня російські військові, за попередньою інформацією, обстріляли Мерефу із зенітно-ракетних комплексів С-300, які переобладнали для ударів по наземних цілях.

– О 2-й годині ночі прилетіло три ракети на територію заводу Мереф’янської скляної компанії, яка з 2014 року не працює та готувалася до продажу. Там нічого взагалі не знаходилося. Зруйновані всі будівлі, великі корпуси, залишилися тільки каркаси, – розповів «Слобідському краю» очільник Мереф’янської громади Веніамін Сітов.

У результаті обстрілу постраждав один охоронець, який отримав осколкові поранення. Його доставили до лікарні. Наразі життю чоловіка нічого не загрожує.

– Мабуть, вираховують великі будівлі, великі потужності, саме туди й стріляють. Руху там ніякого не було, ознак того, що там були військові, також немає. Якийсь незрозумілий удар, – розмірковує Мереф’янський міський голова.

Через два тижні, 15 серпня, на територію Мерефи влучили три ворожі ракети. Обстріли сталися вночі, приблизно о 3:00. Одна з ракет вибухнула поблизу колишньої будівлі управління залізниці по Мерефі та пошкодила її. Ця будівля вже деякий час не використовується. Друга ракета знову влучила на територію Мереф’янської скляної компанії, яка була обстріляна 1 серпня. Третя впала поблизу лінії електропередач у лісовому масиві. ЛЕП пошкоджена лише частково, тому перебоїв зі світлом не було.

Попередньо, за інформацією Харківської обласної прокуратури, обстріл здійснювався ракетами типу С-300 з території бєлгородської області. Вирви на місцях ураження досягають глибини понад три метри.

– До громади в основному прилітали «Іскандери» та «С-300». Через такі удари повністю були зруйновані Мереф’янська школа № 6, Мереф’янський міський будинок культури, руйнувались об’єкти критичної інфраструктури, приватні підприємства і знову-таки – будинки та квартири місцевих мешканців, на жаль, і жертв серед мирного населення збільшилося, – підсумовує завдані удари міський голова Мерефи.

Руйнувань на понад 300 мільйонів гривень

Попри великі руйнації внаслідок обстрілів, більшість людей з Мереф’янської громади не виїхали. Так, наприклад, у селі Яковлівка, яка зазнала найбільшої шкоди, мешканці залишаються на місцях. Староста округу, до якого входить село, Тетяна Анголова каже, що всього виїхало дві родини, а всі інші залишилися та займаються відбудовою своїх помешкань.

Про збитки, яких завдала російська армія Мереф’янській громаді, зараз важко говорити, адже досі тривають підрахунки та фіксація наслідків ударів. Наразі відомо, що лише збитки по зруйнованих адміністративних будівлях громади склали майже 300 мільйонів гривень.

Наразі в приватному секторі працює комісія міської ради, яка виїжджає на місця і складає акти руйнувань, що утворилися внаслідок агресії російської федерації. Сума збитків буде встановлюватися після проведення експертизи. Однак зараз, попри незакінчену оцінку збитків, місцева влада вже намагається допомагати жителям будівельними матеріалами та матеріальною допомогою на відновлення руйнувань, яка надається коштом бюджету громади.

Будівельні матеріали для відновлення житла місцевих мешканців надають Харківська обласна та районна військові адміністрації. Як зазначають у міськраді, жителі громади, домівки яких зазнали руйнувань, отримують віконні блоки, металопрофіль, ОСБ-плити, плівку, гідробар’єр, матеріал для тимчасового укриття покрівлі, цвяхи тощо.

Не спали ночами, щоб зареєструвати переселенців

До Мереф’янської ТГ приїжджають багато людей із зон бойових дій та населених пунктів, які часто обстрілюються російськими військовими. Найчастіше вибір переселенців припадає на Мерефу, адже до неї не потрібно далеко їхати або вони мають друзів, родичів чи нерухомість у цьому місті.

Внутрішньо переміщені особи щоденно реєструються в громаді. Здебільшого це жителі Харкова та деяких інших населених пунктів Харківської області. Станом на 15 серпня 2022 року в Мереф’янській ТГ зареєстровано 8613 внутрішньо переміщених осіб. Проте, на жаль, соціальне житло в громаді відсутнє, тому переселенці винаймають житло або мешкають у родичів.

Найбільше навантаження на соціальну інфраструктуру громади припало на відділ соціального захисту населення та Мереф’янський центр соціальних послуг і Службу в справах сім’ї та дітей. Вони діють пліч-о-пліч для допомоги мешканцям та переселенцям, до їх обов’язків входить облік усіх вразливих груп населення, зокрема і постановка на облік внутрішньо переміщених осіб.

У березні, коли наплив ВПО сягав критичних позначок, а бази не могли обробити таку кількість інформації, спеціалістки соціального захисту, щоб знизити навантаження, приймали людей удень, а вночі, коли бази більш-менш починали працювати – вносили їхні дані.

Фахівці із соціальної роботи і спеціалісти Служби у справах дітей допомагають роздавати гуманітарні та благодійні пакунки, а також роблять все, щоб їхні підопічні були по можливості забезпечені всим необхідним.

Також у міській раді повідомляють, що поступово до громади почали повертатися місцеві мешканці, які виїхали в перші дні війни.

Допомога з різних сторін

З початку повномасштабного вторгнення, коли ані мешканці, ані місцева влада не розуміли, що та як робити, прийшли на допомогу місцеві підприємці. Вони давали крупи, борошно та інші продукти, з яких формували харчові набори, що роздавалися соціально вразливим категоріям мешканців. У перші дні громаду дуже підтримав місцевий підприємець Олексій Зайцев, який випікав хліб, що потім передавався до лікарні та малозабезпеченим. На той час офіційну гуманітарну допомогу Мереф’янська громада не отримувала.

У першу чергу харчові набори, що збиралися силами волонтерів, надавали соціально вразливим верствам населення та людям похилого віку, які перебували на обслуговуванні у Мереф’янському центрі надання послуг.

– Дуже порадував той факт, що пересічні мешканці несли свої заготівлі, одяг для переселенців і для передачі хлопцям, які йшли нас захищати. Цей період став об’єднавчим для нашої громади – нівелювалися всі політичні та особисті уподобання, а стояла лише одна мета – захист нашої держави, громади і підтримка наших військових, – підкреслює Веніамін Сітов.

Далі громада почала зв’язуватись з різними благодійними фондами та громадськими організаціями, які теж допомагали доставляти не лише харчові продукти, а й ліки і товари для дітей.

Одними з перших Мереф’янській громаді допомогли місцева громадська організація «Агенція з розвитку та інвестицій» та міжнародний благодійний фонд «Карітас України». Вони надали продуктові набори, які 11 березня міська рада роздавала в селах Верхня Озеряна, Нижня Озеряна, Яковлівка та Олександрівка.

Також мереф’яни отримали гуманітарну допомогу від Новоселицької громади Чернівецької області. До вантажу входили ліки, дитячі речі, засоби гігієни та дитяче харчування.

«Апгрейд» медичної сфери

Завдяки співпраці адміністрації громади з благодійним фондом «Razom for Ukraine» Мереф’янська центральна районна лікарня отримала медикаменти. Ця медична установа не тільки лікує жителів Харківського району області, але й постійно готує резерви найнеобхідніших та базових медикаментів. Окрім ліків, у гуманітарному вантажі були одяг та їжа, які призначалися для потреб соціально незахищених верств населення та внутрішньо переміщених осіб.

Крім того, у червні Мереф’янська лікарня отримала від благодійного фонду «АІСМ Україна» апарат УЗД з датчиками для всіх видів досліджень, напівавтоматичний та керований зовнішній дефібрилятор, шприцеві помпи, відеоларингоскоп, монітори пацієнта, електрокардіограф, діагностичний набір, безконтактний термометр, стетоскоп, пульсоксиметр, вимірювач глюкози в крові, фільтр води, медикаменти та інше. А німецькі партнери передали лікарні дизельний генератор, щоб у разі виникнення надзвичайної ситуації медична установа залишалася із живленням і її фахівці змогли повною мірою надати допомогу своїм пацієнтам.

У липні до лікарні надійшла гуманітарна допомога від «Інформаційно-аналітичного центру Міжнародного товариства прав людини». Сімейні лікарі отримали необхідні набори для організації виїздів до пацієнтів. До наборів входять медикаменти, глюкометр, тонометр, стетоскоп, термометр, пікфлоуметр, шприци, оглядові рукавички та вата.

Також Мереф’янській громаді надало допомогу Представництво Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ, що пішла на потреби мешканців та переселенців. Здебільшого це гігієнічні товари для дітей та дорослих – дитячі памперси, вологі серветки, памперси для дорослих, набори для малорухливих тощо. Цей вантаж цілком дозволяє задовольнити потреби вразливих груп місцевого населення в умовах війни.

«Є і невдоволені, але більшість дякує за допомогу»

Ще громада отримала баки для зберігання питної води та керамічні фільтри для очищування, що дозволить забезпечити мешканців та переселенців питною водою навіть у надзвичайних умовах.

28 липня у Мерефу були доставлені віконні склопакети, які будуть передані мешканцям мікрорайону школи № 6 та іншим жителям, чиї будинки постраждали під час ворожих обстрілів. Ця допомога стала можливою завдяки підтримці Харківської обласної військової адміністрації.

Наразі на території громади самостійно діють організації, які точково надають допомогу, а міська рада вже тісніше працює з логістичним центром ХОВА, потім ці продуктові набори видають через спеціально обладнані пункти видачі в громаді. Засоби дитячої гігієни роздають у Центрі надання адміністративних послуг. Все, що отримують, роздається мешканцям громади та внутрішньо переміщеним особам як у Мерефі, так і на території старостинських округів.

– У повному обсязі допомоги не вистачає на всіх мешканців, тому намагаємось видавати її більш вразливим і незахищеним верствам населення. Дійсно, є і невдоволені, однак більшість дякує за те, що вони можуть отримати таку допомогу, – розповідає міський голова.

Зіграли у футбол – зібрали гроші на армію

28 лютого, попри війну та складну гуманітарну ситуацію в регіоні, у Мереф’янській громаді зареєстрували три шлюби. Тоді місцевим жителям та адміністрації громади стало зрозуміло, що життя переможе.

8 березня в громаді організували захід до Міжнародного дня жінок – кожній жінці дарували квіти, аби підбадьорити в цей нелегкий час та підкреслити їх значущість.

У травні у Мереф’янській громаді провели благодійний турнір з мініфутболу на Кубок ЗСУ. У турнірі взяли участь 14 команд з Мерефи, Харкова, Нової Водолаги, Буд, Бабаїв, Таранівки, Тимченків. Усього було зібрано 6967 гривень, які перевели на фонд Збройних Сил України.

Уже в серпні активні мешканці районного комітету органу самоорганізації населення «Захід» Олександр Гайворонський та Антон Гончаренко разом з помічниками облаштовували дитячий спортивний майданчик «Лісова казка». Майданчик було розширено та доповнено спортивними елементами.

Зима близько…

З початку російського вторгнення в громаді не припинявся благоустрій території. Комунальні служби продовжують вивозити сміття, прибирати вулиці населених пунктів громади, косити траву вздовж узбіч доріг, у парках та скверах доглядають за квітниками та виконують інші справи.

На об’єктах критичної інфраструктури були пошкодження через обстріли, однак фахівці швидко ліквідували несправності, й зараз усе працює у звичайному режимі.

Громада вже готується до опалювального сезону – закуповуються пелети, дрова, вугілля, паливно-мастильні матеріали, проводяться роботи з перевірки технічного стану котелень. Уже підготовлено до опалювального сезону чотири з дев’яти котелень. Також громада закуповує генератори для резервних джерел виробництва електроенергії.

– Час ще є. Сподіваюся, що до початку опалювального сезону будемо повністю готовими, – каже Веніамін Сітов.

Котельні та системи опалення шкіл громади готуються до роботи в осінньо-зимовий період, попри те, що діти Мереф’янської ОТГ 1 вересня до школи не підуть, а будуть навчатися онлайн.

Дистанційне навчання поставило перед учителями нові виклики, тому вони дуже активно готуються до проведення занять онлайн та використання в роботі електронних журналів. Наразі у школах налічується майже 4000 учнів, однак понад 1000 дітей виїхало з громади. Переважна кількість поїхала за кордон, але всі вони планують продовжити навчання, хоч і онлайн, у школах Мереф’янської громади.

Джерело