Харківські астрономи додали подробиць про цікаву космічну подію — ГХ

Харківські астрономи додали подробиць про цікаву космічну подію (фото, відео) 143 20 січня 2025 18:40 Вже цієї ночі стартує надзвичайний парад.

В Харківському планетарії наголошують, що в січні та лютому 2025 року всі матимуть унікальну можливість спостерігати рідкісне космічне явище. Багато планет одночасно можна буде побачити на нічному небі!

Парад планет «2025» можна спостерігати ввечері після заходу сонця, приблизно о 20:00 за місцевим часом. Найкращий період для спостереження буде між 21 січня 2025 року та 21 лютого 2025 року.

Тиждень з 29 січня під час молодика буде найбільш ідеальним часом для спостереження параду планет.

«Це грандіозне небесне шоу стане справжнім подарунком для тих, хто цікавиться таємницями Всесвіту. Зокрема, вже 21 січня можна буде побачити разом на небі — Венеру, Марс, Юпітер, Сатурн, Нептун і Уран. — наголошують астрономи. — Чотири з цих планет — Марс, Венера, Юпітер і Сатурн — можна буде побачити неозброєним оком. Однак для спостереження за Ураном і Нептуном знадобиться телескоп або бінокль».

В «параді планет» з 21 січня Венера стане найяскравішою, її зоряна величина складе -4.4 (на фоні сузір’я Водолій). Також поряд із Венерою прикрашати небо буде Сатурн (з.в. 0,6). Юпітер (з.в. -2,6) буде видно, як яскраву зірку, неозброєним оком (сузір‘я Тілець). Марс відзначатиметься характерним червоним відтінком (з.в. -1,3 у сузір’ї Близнюків). Уран (з.в. 5,7 між сузір’ями Овна і Тельця) та Нептун (з.в. 7,9 у сузір’ї Риб) потребуватимуть телескопа для спостереження.

Найцікавіше в цьому космічному видовищі те, що з 28 лютого на кілька днів воно перетвориться на парад семи планет. Всі сім планет нашої Сонячної системи будуть видимі одночасно, коли до них приєднається Меркурій. Меркурій можна буде спостерігати лише короткий час після заходу Сонця.

А вже з початку березня видимість «параду планет» зменшиться.

Довідка. Парад планет — це астрономічна подія, яка відбувається, коли планети Сонячної системи вишиковуються на одній ділянці неба, якщо вести спостереження із Землі.
Парад планет — астрономічне явище, при якому певна кількість планет Сонячної системи опиняється по один бік від Сонця в невеликому секторі. При цьому вони знаходяться більш або менш близько одна до одної на небесній сфері.

Планети Сонячної системи ніколи не утворюють пряму лінію в просторі, оскільки рухаються по різних орбітах у різних площинах.

Є чотири типи парадів планет: міні-паради (3 планети), малі (4 планети), великі (5 або 6 планет) і повні (усі планети Сонячної системи).

Нагадаємо, востаннє рідкісний повний парад планет відбувся 4 липня 2020 року: Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун і навіть карликова планета Плутон – вишикувалися в одному секторі від Сонця. Вирівнювання, близького до ідеального, не було, оскільки кут відхилення виявився досить невеликим.

Зауважимо, паради планет за участю трьох планет відбувається близько двох разів на рік, за участю чотирьох планет – раз на рік, з п’ятьма планетами – один раз на дев’ятнадцять років, а з усіма вісьмома планетами Сонячної системи – приблизно раз на сто сімдесят років.

Докладно про цю подію GX у мирні часи розповідав відомий харківський астроном Володимир Кажанов.

Багато хто намагається спекулювати на цій космічній події.
Зокрема, 10 березня 1982 року — відбувся рідкісний повний парад планет, коли всі дев’ять планет (Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун і Плутон, який на той момент вважався планетою) зібралися по один бік від Сонця в секторі з кутом 95°. Багато людей були збентежені виданою в 1974 році в США книгою «Ефект Юпітера», яка стала бестселером, в якій стверджувалося, що парад планет 1982 року стане спусковим механізмом для найсильнішого землетрусу, що зруйнує Лос-Анджелес, однак ніякого підвищення сейсмічності в 1982 році відзначено не було.

Читайте також: На зоряному небі знову яскраві події: комета ATLAS 13 січня максимально наблизилась до Сонця (фото)

Наостанок, вчені нагадали, що в січні та лютому 2025 року не варто забувати біля планет подивитися на неймовірни зорі сузір‘я Оріон, зоряне скупчення Плеяди в Тільці та яскравішу зорю нашого неба — Сіріус (біля Оріону в сузір’ї Великий Пес).

«Хай Сіріус виконує наше спільне бажання — скорішої Перемоги Україні!» — наголосила директорка Харківського планетарію Галина Железняк.

Фото, відео та матеріал: планетарій, Галина Железняк, Володимир Кажанов, Наталія Бойченко, GX

Источник