Цікаві факти про 8 січня: Харків-космічний вміє дивувати — ГХ

Цікаві факти про 8 січня: Харків-космічний вміє дивувати (фото, відео) 1814 08 січня 2025 15:00 А ви знали? Французький фізик і астроном Жан Бернар Леон Фуко 168 років тому — о 2-й годині ночі 8 січня 1851 року — у льоху свого будинку вперше здійснив свій експеримент з маятником, який доводить, що Земля обертається навколо своєї осі. За допомогою винайденого ним маятника можна влаштовувати наочну демонстрацію добового обертання Землі.

Перша публічна демонстрація була здійснена вже в березні 1851 року в паризькому Пантеоні. Під куполом Пантеону Фуко підвісив металеву кулю масою 28 кг із закріпленим на ньому вістрям на сталевому дроті довжиною 67 м.

Кріплення маятника дозволяло йому вільно коливатися в усіх напрямках і приблизно за 32 години він робив повний оборот і повертався до колишнього становища.

Читайте також: На зоряному небі знову яскраві події: комета ATLAS 13 січня максимально наблизилась до Сонця (фото)

У музеї Харківського планетарію теж є модель маятника Фуко. В мирні часи будь-хто міг подивитися на нього в дії. 

До речі, навіть під час війни працівники Харківського планетарію постійно нагадають про себе та улюблену справу.

Так відомий астроном Володимир Кажанов постійно освітлює космічні події навіть для усієї України в ефірі «Єдиних новин». На початку року вчений розповів про яскраві космічні події 2025 року (докладніше в новині GX).

Нагадаємо, відкрити для себе дивовижний космос разом з фахівцем можна й зараз. Вчений навіть у наш жахливий час не припиняє слідкувати за яскравими космічними подіями та ділиться інформацією про них із співвітчизниками.

А ось лектор-методист планетарію Олена Земляченко підвищує свою майстерність в Японії, а ще розповідає новим друзям про зірки та небо в Україні (подробиці у новині GX — Харків’янка в Японії розповідає про небо України).

«Дякуємо Японії за підтримку України та можливість професійного росту для лекторів-методистів!» — написала директор Харківського планетарію Галина Железняк.

Керівник планетарію постійно робить цікаві пости про космічні події та новини астрономії і космонавтики у групі закладу на фейсбуці. А ще читає лекції в Харківському Культурному Центрі імені М.К. Реріха (вул. М. Семенка (вул. Чайковська), 6).

Але найбільше здивував відомий уфолог, лектор планетарію, поет, бард, художник, скульптор, у минулому морський біолог та гідронавт-дослідник Ігор Володимирович Березюк, чиїми руками було створено музей уфології та космонавтики «Космос» у залах планетарію.

Ігор Березюк під час війни велосипедом доїхав в Чехію на з’їзд планетаріїв.

Після виходу новини про задум вченого сталося диво — надішла звістка від колеги Ігоря Березюка, що мрії здійснилися.
«Ігор вже в Чехії. Успішно побував на фестивалі, — поділився радісною новиною колега Березюка Юрій Стеценко. — Ми тут всі разом. Ще побачимось колись на спостереженнях Місяця, планет та інших об’єктів неба, у нашому Планетарії…»

Друзі! Віримо Богові та ЗСУ! Ми ще зустрінемося під зірками Харківського планетарію.

Фото, відео та матеріал: Наталія Бойченко, GX, планетарій, відкриті джерела

Источник