Міжнародний жіночий день: історія свята 1636 08 березня 2024 12:33 Історія сучасного свята, що відзначається 8 березня, розпочалася в США 8 березня 1857 року, коли у Нью-Йорку працівниці промислових підприємств вперше вийшли на демонстрацію.
Традиції вітання жінок на початку березня йдуть своїми коріннями в історію Стародавнього Риму та пов’язані з культом богині Вести, яка вважалася у міфології опікункою родини, домашнього ладу, а її символом було вогнище.
Згідно з римською традицією дівчата та жінки 1 березня вшановували у храмі богиню Весту та отримували подарунки, переважно квіти, від чоловіків.
Історія сучасного свята, що відзначається 8 березня, розпочалася в США 8 березня 1857 року, коли у Нью-Йорку працівниці промислових підприємств вперше вийшли на демонстрацію з вимогами гідної заробітної плати та зменшення тривалості робочого дня з 16 до 10 годин. На цьому зібранні вперше було поставлене питання про можливість для жінок здобувати освіту та брати участь у виборах. Результатом цього була перша жіноча профспілка, а дівчата отримали доступ до навчання у вищих навчальних закладах.Читайте також: 10 березня в історії Харкова: створено Контору державного банку (фото)
28 лютого 1908 року у Нью-Йорку знову відбулася жіноча демонстрація, в якій взяли участь вже близько 20 тис. жінок. Вони виступали за рівні права з чоловіками. Через рік, 28 лютого 1909 р. Міжнародний день жінок вперше відзначався в США як загальнонаціональний день. А згодом це свято набуло міжнародного статусу та до 1913 року відзначалося в останню неділю лютого.
У 1914 році святкування Міжнародного дня жінок було перенесене на 8 березня. Вже більше століття в цей день жінки багатьох країн світу збираються разом та нагадують про дотримання своїх прав. Тому у 1975 році Організація Об’єднаних Націй проголосила 8 березня Днем боротьби за жіночі права. А згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН A/RES/32/142 від 16.12.1977 р. 8 березня набуло статусу Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародного миру.
У 1908 році британський Жіночий соціально-політичний союз запропонував вважати символічними кольорами цього свята фіолетовий, білий і зелений. Фіолетовий означає справедливість і гідність, білий – чистоту, а зелений – надію.
Сьогодні в Україні 8 березня не є вихідним та святковим днем. Сьогодні близько 60 тисяч жінок боронять Україну в складі Збройних сил. Це один із найвищих показників, якщо порівнювати з арміями країн НАТО. Жінки працюють в усіх силових структурах, жінки є у лавах волонтерських, правозахисних організацій, що забезпечують тил та допомагають десяткам і сотням тисяч людей, що змушені були покинути свої домівки; жінки є у лавах делегацій, що забезпечують позицію України на міжнародній арені. Жінки є у всіх структурах, які забезпечують діяльність країни.
За матеріалами Харківського історичного музею імені М.Ф.Сумцова
Оставить комментарий