Харків має свою Стіну Плачу. Імена українців навіки викарбовані у пам’яті народу Ізраїлю (фото) 362 14 мая 2023 21:16 Сьогодні День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Читайте також: Ворог атакував Харківщину з авіації: які населені пункти постраждали В цей день, 14 травня, в 2021 році Україна вперше відзначила День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. А ви знали? 92 харків’янини визнано Праведниками народів світу, у тому числі й Олександра Бєлова, ім’я якої носить одна з вулиць Харкова. В музеї Голокосту є навіть своя Стіна Плачу, де директор установи Лариса Воловик розміщувала історії рятівників та врятованих… Місця для усіх не вистачало… У вересні 1955 року харків’янку Олександру Бєлову визнали Праведником народів світу. Вона стала першою із харків’ян, хто удостоївся такого звання. На початку Другої світової війни в окупованому Харкові жінка врятувала із гетто дітей своєї сусідки Розалії Арінберг — 11-річну Олену та трирічну Іру. Під час сильних морозів вона 40 кілометрів провезла дівчаток на санчатах та сховала у себе вдома. Незабаром вона допомогла оформити єврейській сім’ї підроблені документи, і ті втекли з міста. Але донос у гестапо коштував харків’янці арешту у березні 1942 року, а потім розстрілу. Врятована нею Роза Арінберг дожила до 90 років. Її молодша дочка живе у Німеччині.
17 жовтня 2018 року на черговій сесії Харківської міськради ухвалили рішення — назвати вулицю на честь Олександри Бєлової. Вона проходить між вулицями Тобольською та 23 серпня.
Детальніше про долі євреїв Харкова в новині GХ.
Довідка. Усього за місяць — з грудня 1941-го по січень 1942-го — у Дробицькому Яру розстріляли від 16 до 20 тисяч євреїв. Відправною точкою трагедії став день 14 грудня 1941 року, коли було опубліковано наказ військового коменданта Харкова: всім євреям міста у дводенний термін переселитися до бараків у районі ХТЗ. Також під час окупації смерть тут знайшли люди різних національностей – психічно хворі, військовополонені та підпільники. Це так боляче згадувати, коли нові фашисти — рашисти знову знищують безневинних… І навіть пам’ятки Голокосту зазнали ушкоджень від кривавих російських окупантів (27.03.2022)… Фото: GX, Наталія Бойченко, соцмережі
Оставить комментарий