Великий піст: що потрібно знати 274 27 февраля 2023 15:55
Після Масляного тижня настав Великий піст — найсуворіший з усіх постів. 2023 року він починається 27 лютого, а завершиться 16 квітня.
Піст триває 48 днів. Великий піст нерозривно пов’язаний із перехідним святом Великодня, тому щороку його час змінюється.
Великий піст – це підготовка православних християн до одного з головних свят – Воскресіння Христового. Це період внутрішнього духовного очищення та вдосконалення. Священнослужителі кажуть: сенс посту не в тому, щоби чогось не їсти, а в концентрації на найважливішому в житті. Дотримання посту допомагає зосередитись на внутрішньому світі: розібратися в цілях і цінностях, щиро покаятися та виправити свій шлях таким чином, щоб він вів до порятунку. Під час посту слід докласти зусиль, щоб поглибити свої стосунки з Богом та людьми.
Традиції Великого посту
Великий піст ділиться на чотири періоди й триває 48 днів:
- • перші 40 днів – Чотиридесятниця;
- • Лазарєва субота – 6-та субота посту;
- • Вхід Господній до Єрусалиму – 6-та неділя посту (Вербна неділя);
- • Страсна седмиця (Страсний тиждень).
Останнім тижнем Великого посту є Страсна седмиця. Дні Страсного тижня називають Великими: наприклад, Великий понеділок, Велика п’ятниця і так усі дні.
У Великий понеділок потрібно підготувати своє житло – помити, почистити, пофарбувати. У Великий вівторок готується одяг та прасується білизна. У Велику середу необхідно завершити усі господарські роботи. Слід повністю прибрати весь будинок, позбутися сміття. Також у цей день заготовлюються яйця для писанок, потрібно підготувати все необхідне для їхнього розпису.
На Великий четвер (Чистий четвер) припадає найбільше обрядів, прикмет і дій. У цей день печуть традиційні куличі. Паска – не просто святковий хліб, він символізує тіло Христа. Перед тим, як братися до випічки, потрібно помолитися. Необхідно підготувати тіло до Великодня – добре вимитися. У Велику п’ятницю не можна абсолютно нічого їсти, забороняється співати пісні та слухати музику, прати, шити, різати. Велика субота — найбільш клопіткий день для господинь. Потрібно все приготувати, зварити, цього дня роблять писанки.
Під час посту відбувається тілесна та духовна підготовка до свята Великодня. Духовна підготовка полягає в тому, що в дні посту необхідно більше уваги приділяти молитві, читанню духовних книг, сповідям. Тілесна підготовка до Великого Посту – це стриманість від непісної їжі.
Що можна їсти
Для того щоб ви душею і тілом змогли відчути радість і святість від їжі, ваш раціон має бути різноманітним, але простим. У піст не можна зловживати прянощами, сіллю, цукром та смаженою їжею. Віддайте перевагу їжі, приготовленій на паровій бані або грилі.
Овочі та фрукти – варені, тушковані, запечені – повинні стати основою вашого харчування. Нехай на вашому столі будуть морква, картопля, буряк, квашена капуста та огірки. Не забувайте про кукурудзу, горошок, яблука, гранати, банани й цитрусові. Чим різноманітніше – тим краще.
Каші: каші мають стати ще однією важливою складовою вашого раціону. Не забувайте, що готувати їх слід лише на воді і доведеться обійтися без додавання олії.
Замість м’яса, молока та яєць: якщо ви включите до свого раціону рослинний білок – то ваш організм анітрохи не постраждає від відсутності м’яса. Рослинний білок міститься в баклажанах, арахісі, сочевиці, сої та всіх рослинах сімейства бобових.
Протягом усього посту слід відмовитися від наступних продуктів:
- • м’ясо та м’ясопродукти;
- • риба та рибні продукти (крім нестрогих днів);
- • яйця;
- • молоко та молочні продукти;
- • солодощі;
- • випічка;
- • фаст-фуд;
- • алкоголь.
Понеділок, середа та п’ятниця кожного тижня посту – дні сироїдіння, тобто, у ці дні продукти можна вживати лише у сирому вигляді без термічної обробки, причому прийом їжі має відбуватися один раз на добу.
У вівторок і четвер кожного тижня дозволяється вживати їжу лише ввечері, також дозволяється готувати їжу, але без додавання олії.
У вихідні дні (суботу та неділю) вірянам дозволяється їсти три рази на добу, причому в їжу можна додавати олію (зовсім трохи). Також церква дозволяє пити вино (у невеликих кількостях).
Риба дозволяється у Вербну неділю. У Лазарєву суботу дозволяється рибна ікра.
У Страсну п’ятницю не можна вживати їжу до винесення плащаниці.
Що не можна робити у Великий піст
Піст – це час духовного очищення. Тому під час посту необхідно дотримуватись і певних правил поведінки: не можна вживати алкогольні напої, потрібно максимально обмежувати розважальні заходи, а також світські виходи у світ.
У Великий піст не можна вінчатись, на час посту рекомендується подружня стриманість, крім того, потрібно в цей час уникати дратівливості, образ, агресії та засудження.
Хто може не дотримуватися посту
Певні послаблення або повна відмова від фізичного посту дозволяється тим категоріям людей, для яких таке обмеження в їжі може завдати шкоди. Це, перш за все, діти, вагітні та матері, що годують немовлят груддю, а також хворі, військові та люди, які займаються важкою фізичною працею.
Наприклад, якщо людині за медичними показаннями треба вживати молоко чи білкову їжу, то вона може поститися в іншому – обмежити себе у веселощах, телебаченні та інтернеті, менше проводити часу у соціальних мережах.
Оставить комментарий